Categories
Mada Stilius

Istoriniai faktai apie avalynę

batai
Batai, batai ir dar kartą batai! Dauguma mūsų esame tiesiog pamišusios dėl moteriškų batų ir jų paieškai, pasirinkimui ir įsigijimui esame linkusios skirti ypatingai didelį dėmesį. Sutikite, juk nereta iš jūsų sunkiai susitvardote bent kartą per savaitę neužsukusios į batų parduotuvę – jau nekalbant apie reguliarų lankymąsi avalyne prekiaujančiose elektroninėse parduotuvėse. Todėl, jei jūs nuolatos domitės naujausiomis avalynės tendencijomis ir stengiatės pro savo akis nepraleisti nei vienos madingos ir jūsų individualų skonį atitinkančios batų poros, Aistrabatams.lt pateikia kelias įdomias detales apie avalynę ir jos istoriją.

  • Senovės Graikijoje įprastai batai siekdavo juos avinčio žmogaus kelius. Šiandien tokie batai yra vadinami ilgaauliais.
  • XVII a. Europoje aukštesniajai klasei priskiriami gyventojai neretai avėdavo net 15 centimetrų aukščio aukštakulnius. Norint avėti batus tokiais aukštais kulnais, prireikdavo dviejų tarnų – po vieną iš abiejų pusių. Ir tai visiškai nenuostabu, kadangi tuo laikotarpiu dėl tokių aukštų kulnų pasitaikydavo netgi mirčių. Saugumas svarbiausia, ar ne?
  • Dabartiniams batams giminingos mados buvo pirmą kartą pristatytos Anglijoje 1633 m. Tai rodo, kad avalynės mados turi labai gilią istoriją.
  • Ričardo II viešpatavimo laikais batai buvo tokie absurdiškai ilgi, kad norint juos avėti prireikdavo juos pririšti su grandinėmis prie kelių. 1463 m. Anglijos parlamentas ėmė spręsti šį klausimą ir išleido aktą, kuriuo uždraudė gaminti ir avėti batus, kurių priekis būdavo ilgesnis nei 5 cm.
  • 1845 m. pasaulį išvydo pirmasis batams gaminti skirtas technologinis įrenginys (arba tiesiog – batų gaminimo mašina). Tai buvo Rolling Machine, pakeitusi įprastinius ir tuo metu plačiai naudotus įrankius, pvz., plaktuką. Žinoma, tai lėmė kur kas spartesnę ir kokybiškesnių batų gamybą.
  • 1858 m. batsiuvys Lyman R. Blake išrado mašiną, kuri buvo skirta prisiūti padus prie bato viršutinės dalies. Jo patentą įsigijo Gordon McKay, kuris R. Blake išradimą dar labiau patobulino. Dėl šios priežasties batai, kurie buvo pagaminti naudojant šią mašiną, imti vadinti „McKays“.
  • 1875 m. buvo sukurta mašina, skirta gaminti skirtingų rūšių batus. Vėliau ji buvo pavadinta „Goodyear Welt Sewing Machine“. Ši mašina tapo labai populiari ir sėkminga, kai pradėjo vadovauti išradėjo sūnus Charles Goodyear jaunesnysis.
  • Manoma, kad moteriški aukštakulniai atsirado XVI a., kuomet Italijos didikė Catherine de Medici atvyko į Prancūziją ištekėti už karaliaus Henrio. Ji buvo labai žemo ūgio ir norėjo atrodyti aukštesnė, todėl avėjo aukštakulnius.
Categories
Dizainas Mada

Leopardai grįžta!

Adidas vėl į madą grąžina itin ryškius ir įspūdingus leopardo kailio imitacijos sportinius batelius.
Lyg to dar būtų maža, prie batelių prisiūta ir pakelta uodega. Taip sukuriamas vaizdas, kad ant kojų – du maži leopardai. Keistas sprendimas, tačiau leopardo kailio imitacijos grįžimas gali turėti įtakos ir kitų gaminių dizainui, jei pasirodys populiarus. Kol kas batelių kaina yra gana aukšta – daugiau nei 200 JAV dolerių, todėl prieinama ne visiems.

Categories
Dizainas Grožis Laisvalaikis Mada Stilius

Kedai – pirmieji krepšinio bateliai

Kodėl mes dabar kalbame apie kedus? Priežasčių  yra nemažai. Viena jų – dabartinė jaunimo avalynės mada. Juk puikiai žinote batus su baltais storais padais su raišteliais – įvairių spalvų, su auliukais ir be, gumine „nosimi“ ir nebūtinai, su masyviais ir smulkučiais baltais ar spalvotais raišteliais. Tai jaunimo dievinama avalynė, kuriai netrukus sukaks 100 metų. Tokio populiarumo gali pavydėti daug kas – šimtmetis, o vis dar mados viršūnėje!
Nuo ko gi viskas prasidėjo? Kodėl kedai tokie populiarūs? Atsukime laiką atgal į XX amžiaus pradžią, kai JAV sparčiai populiarėjo palyginus jauna sporto šaka – krepšinis. Antrajame XX amžiaus dešimtmetyje U.S. Rubber kompanija buvo žinoma, kaip padangų gamintoja, kuri gamino gumą pramoniniu būdu automobilių ir kitoms pramonėms. 1916 metais ši kompanija sukūrė medžiaginius batus su storu guminiu padu. Juos iš karto pamilo sportininkai, o ypač krepšininkai, kurie žaidė uždarose patalpose ant parketo. Šie bateliai tiesiog idealiai sukibo su parketo danga, neslidinėjo, todėl krepšinis greitai juos priskyrė sau. Bet apie tai kiek vėliau…
Antrajame dešimtmetyje pasirodė sportiniai bateliai iš pradžių turėjo būti vadinami Peds (nuo lotyniško žodžio pėda), tačiau toks prekės ženklas jau buvo patentuotas, tad teko šiek tiek pakeisti pavadinimą. Tolimesnė istorija parodė, kad tai buvo labai vykęs sprendimas, nes per artimiausius dvidešimt metų šie batai taip išpopuliarėjo, kad kedai tapo bendriniu žodžiu ne vienoje kalboje ir asocijuojami būtent su paprastu sportiniu bateliu, aukštu ir lygiu padu, su gumine „nosimi“ ir baltais raišteliais.
Kedų populiarinimui daugiau įtakos turėjo ne tiek pati Keds kompanijos rinkodaros strategija, kiek… konkurentai. Tiesa, Keds nebuvo tokio tipo batelių išradėja. Išradimas priklauso Spalding kompanijai, kuri yra žinoma, kaip krepšinio kamuolių gamintoja. Taigi, konkurentai Converse su krepšinio žaidėju Chuck‘u Taylor‘u priešakyje suorganizavo galingą krepšinio turnyrą, kuriame pristatė specialiai krepšininkams (žaidė visos tų metų žvaigždės) sukurtus sportinius batelius „Converse All Stars“. Bateliai buvo ypatingi tuo, kad jie buvo su žvaigždėmis. Jie tapo beprotiškai populiarūs. Ir išliko populiarūs iki pat 1960-jų beveik nepakeitę savo išvaizdos. Vėliau prasidėjo jų revoliucija ir ekspansija į Europą. Pasiekė jie ir Sovietų Sąjungą, o kartu ir Lietuvą. Vyresnioji karta dar turėtų prisiminti „inkariukus“ – sportbačius su inkaro ženklu.
Galima drąsiai teigti, kad krepšinis išpopuliarinos šiuos kedus visame pasaulyje taip, kad jais avima iki šiol. Jie stilingi, tvirti, lengvi. Šiuolaikinės avalynės technologijos užtikrina, kad batas būtų su ventiliacija, kad koja kvėpuotų. Svarbiausia, jie nebrangūs. Firminiai Keds bateliai interneto parduotuvėje kainuoja 45-55 JAV dolerius (120-150 Lt). Dabar gaminami tiek sportiniai bateliai, kuriuos vaikai ir jaunuoliai vis dar dėvi per kūno kultūros pamokas visame pasaulyje, tiek laisvalaikio batai. Net kita populiari batų rūšis „crocsai“ turi kedų formos batelius…
Beje, įdomus faktas. Angliškai kedai yra vadinami sneakers. Taip nutiko dėl to, kad jie yra labai tylūs, ir jais avintis žmogus sėlina labai tyliai (sėlinti, eiti paslapčia – to sneak). Lietuviškai šie bateliai tiesiog vadinami sportbačiais.