Kedai – pirmieji krepšinio bateliai

Kodėl mes dabar kalbame apie kedus? Priežasčių  yra nemažai. Viena jų – dabartinė jaunimo avalynės mada. Juk puikiai žinote batus su baltais storais padais su raišteliais – įvairių spalvų, su auliukais ir be, gumine „nosimi“ ir nebūtinai, su masyviais ir smulkučiais baltais ar spalvotais raišteliais. Tai jaunimo dievinama avalynė, kuriai netrukus sukaks 100 metų. Tokio populiarumo gali pavydėti daug kas – šimtmetis, o vis dar mados viršūnėje!
Nuo ko gi viskas prasidėjo? Kodėl kedai tokie populiarūs? Atsukime laiką atgal į XX amžiaus pradžią, kai JAV sparčiai populiarėjo palyginus jauna sporto šaka – krepšinis. Antrajame XX amžiaus dešimtmetyje U.S. Rubber kompanija buvo žinoma, kaip padangų gamintoja, kuri gamino gumą pramoniniu būdu automobilių ir kitoms pramonėms. 1916 metais ši kompanija sukūrė medžiaginius batus su storu guminiu padu. Juos iš karto pamilo sportininkai, o ypač krepšininkai, kurie žaidė uždarose patalpose ant parketo. Šie bateliai tiesiog idealiai sukibo su parketo danga, neslidinėjo, todėl krepšinis greitai juos priskyrė sau. Bet apie tai kiek vėliau…
Antrajame dešimtmetyje pasirodė sportiniai bateliai iš pradžių turėjo būti vadinami Peds (nuo lotyniško žodžio pėda), tačiau toks prekės ženklas jau buvo patentuotas, tad teko šiek tiek pakeisti pavadinimą. Tolimesnė istorija parodė, kad tai buvo labai vykęs sprendimas, nes per artimiausius dvidešimt metų šie batai taip išpopuliarėjo, kad kedai tapo bendriniu žodžiu ne vienoje kalboje ir asocijuojami būtent su paprastu sportiniu bateliu, aukštu ir lygiu padu, su gumine „nosimi“ ir baltais raišteliais.
Kedų populiarinimui daugiau įtakos turėjo ne tiek pati Keds kompanijos rinkodaros strategija, kiek… konkurentai. Tiesa, Keds nebuvo tokio tipo batelių išradėja. Išradimas priklauso Spalding kompanijai, kuri yra žinoma, kaip krepšinio kamuolių gamintoja. Taigi, konkurentai Converse su krepšinio žaidėju Chuck‘u Taylor‘u priešakyje suorganizavo galingą krepšinio turnyrą, kuriame pristatė specialiai krepšininkams (žaidė visos tų metų žvaigždės) sukurtus sportinius batelius „Converse All Stars“. Bateliai buvo ypatingi tuo, kad jie buvo su žvaigždėmis. Jie tapo beprotiškai populiarūs. Ir išliko populiarūs iki pat 1960-jų beveik nepakeitę savo išvaizdos. Vėliau prasidėjo jų revoliucija ir ekspansija į Europą. Pasiekė jie ir Sovietų Sąjungą, o kartu ir Lietuvą. Vyresnioji karta dar turėtų prisiminti „inkariukus“ – sportbačius su inkaro ženklu.
Galima drąsiai teigti, kad krepšinis išpopuliarinos šiuos kedus visame pasaulyje taip, kad jais avima iki šiol. Jie stilingi, tvirti, lengvi. Šiuolaikinės avalynės technologijos užtikrina, kad batas būtų su ventiliacija, kad koja kvėpuotų. Svarbiausia, jie nebrangūs. Firminiai Keds bateliai interneto parduotuvėje kainuoja 45-55 JAV dolerius (120-150 Lt). Dabar gaminami tiek sportiniai bateliai, kuriuos vaikai ir jaunuoliai vis dar dėvi per kūno kultūros pamokas visame pasaulyje, tiek laisvalaikio batai. Net kita populiari batų rūšis „crocsai“ turi kedų formos batelius…
Beje, įdomus faktas. Angliškai kedai yra vadinami sneakers. Taip nutiko dėl to, kad jie yra labai tylūs, ir jais avintis žmogus sėlina labai tyliai (sėlinti, eiti paslapčia – to sneak). Lietuviškai šie bateliai tiesiog vadinami sportbačiais.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *