Sužadėtuvių tradicijos, vestuvinių žiedų apsikeitimas ir nešiojimas pagal lietuviškas tradicijas yra apkalbėtas ir visiems jauniesiems daug maž žinomas. Tačiau nuvykus į svečią šalį kartais tenka nustebti. Visgi, nors atrodo, jog tradicijos skverbiasi iš Vakarų, tačiau mes čia adaptuojame tradicijas savaip ir jos skiriasi nuo kitų šalių. Apie jas – įdomias ir neįprastas mums tradicijas bei jų ištakas pakalbėsime šiame straipsnyje.
Ant kurios rankos nešiojamas sužadėtuvių žiedas?
Daugelis žmonių JAV, Anglijoje, Prancūzijoje ir Kanadoje sužadėtuvių žiedus nešioja ant kairės rankos bevardžio piršto, nes anot seno papročio šis pirštas sujungtas vena su pačia širdimi. Tačiau daugybėje kitų šalių, tarp jų Vokietijoje, Norvegijoje, Indijoje ir Rusijoje, jaunieji sužadėtuvių ir vestuvių žiedus mauna ant dešinės rankos bevardžio piršto.
Žiedas – finansinio įsipareigojimo simbolis
Anksčiau vestuviniai žiedai nebuvo meilės simbolis, jie išreiškė finansinį įsipareigojimą ir buvo tarsi įrodymas, jog vyras sugebės išlaikyti žmoną. Tad net pigūs vestuviniai žiedai buvo kaip sutartys ir įrodymas, jog vyriškis yra finansiškai apsirūpinęs. Prie vestuvinio žiedo dažnai būdavo dovanojama ir piniginė su pinigais.
Kada žiedus pradėjo nešioti vyrai?
Nors dabar visiems įprasta, jog vyrai nešioja vestuvinius žiedus, tačiau šį tradicija nebuvo gaji iki maždaug 1930 metų. Antrojo pasaulinio karo metais moterys išleisdamos vyrus į karą pradėjo duoti žiedus, kaip nenutrūkstančios meilės simbolį. 1940-aisiais jau 80 proc. vyrų nešiojo vestuvinius žiedus.
Tradicijos kinta
Internetas ir Vakarų įtaka keičia net ir tokias tvirtas tradicijas kaip indų. Indijoje vietoj sužadėtuvių žiedų buvo dovanojami žiedai nešiojami ant kojų pirštų. Dabar vis daugiau žmonių renkasi tiek tradicinius teik vakarietiško stiliaus žiedus, o vestuviniai žiedai internetu suteikia įdomių idėjų ir tautodailininkams kuriantiems tradicinius tačiau populiarius sužadėtuvių ir vestuvių žiedus.
Graži sidabrinių vestuvių tradicija
Rumunijoje yra graži sidabrinių vestuvių (25 metų vedybų metinės) tradicija, kuomet pora vienas kitam padovanoja sidabrinius žiedus ir nešioja šalia vestuvinių. Taigi su vestuviniu žiedu duodami įžadai, o su sidabriniu žiedu po 25 metų pasidžiaugiama kartu nugyventu laimingu gyvenimu.
Vis dažniau pastebima vakarų mada nešioti ant kairės rankos bevardžio piršto. Nors asmeniškai man atrodo turime tradicijas, ir derėtų jas puoselėti