Finansinė nepriklausomybė – tai gebėjimas finansiškai išsilaikyti be jokios papildomos pagalbos iš aplinkinių. Būti finansiškai nepriklausomam yra labai svarbu bet kuriam žmogui, nepriklausomai nuo jo lyties, profesijos, amžiaus ar gyvenimo būdo, tačiau tai yra ypatingai svarbu moterims, kurios darbo rinkoje istoriškai atsidūrė „nuošalyje“. Finansinis sąmoningumas ir pinigų valdymo įgūdžiai gali suteikti moterims tvirtesnį saugumo jausmą, kuris padeda lengviau taupyti ir investuoti į savo ateitį.
Tuo tarpu supratimas apie laukiančius finansinius iššūkius, patarimai ir šiandien kiekvienai iš mūsų prieinami pagalbiniai ištekliai gali palengvinti visą šį procesą.
Iššūkiai, su kuriais moterys susiduria finansų pasaulyje
Finansinė nepriklausomybė yra labai svarbi komfortiško, saugaus ir pilnavertiško gyvenimo sudedamoji dalis, tačiau dėl įvairių kliūčių moterims sunkiau orientuotis finansų pasaulyje ir lygiomis teisėmis jame dalyvauti.
Pavyzdžiui, remiantis statistiniais duomenimis, Lietuvoje moterys per metus uždirba mažiau nei vyrai – 2019 m. atlyginimų atotrūkis siekė 12,4 proc., o jei žvelgtume į konkrečius sektorius, finansinėje ir draudimo veikloje moterų ir vyrų darbo užmokesčio atotrūkis tais pačiais metais buvo net 36,3 proc. Diskriminacija dėl darbo užmokesčio, atsakomybė už namų ūkį ir nepakankamas susipažinimas su įvairiomis finansinėmis priemonėmis – tai kelios iš daugelio problemų, su kuriomis šiomis dienomis susiduria moterys. Ir nors matyti šiokių tokių teigiamų pokyčių bei įvairių už lygias moterų ir vyrų teises skirtų kovoti iniciatyvų, vis dėlto per ilgą laiką įsišaknijusias „socialines struktūras“ palaužti nėra jau taip paprasta.
- Statistika rodo, kad moterys vis dar gauna mažesnį darbo užmokestį nei vyrai. Šis darbo užmokesčio atotrūkis yra pastebimas daugelyje pasaulio šalių.
- Vaiko priežiūros atostogos gali turėti neigiamos įtakos moterų karjerai. Nustatyta, kad pertrauka moters karjeroje dėl vaiko priežiūros atostogų gali neigiamai atsiliepti jos tolimesnei karjerai.
- Moterų finansinio raštingumo lygis yra mažesnis. Pavyzdžiui, vyrai palyginti su moterimis ekonomiką studijuoja beveik 2:1 santykiu.
- Moterys gyvena ilgiau nei vyrai. Moterų gyvenimo trukmė paprastai yra 8 % ilgesnė nei vyrų. Tai reiškia, kad dauguma moterų tam tikru gyvenimo laikotarpiu bus paliktos pačios tvarkyti savo finansus.
Veiksmingos strategijos, padėsiančios pasiekti finansinę nepriklausomybę
Iš tikrųjų moterys paprastai žino daugiau apie savo asmeninių finansų valdymą, nei joms atrodo. Kai kurie finansiniai žingsniai yra prasmingi tam tikrais gyvenimo etapais, tačiau kitos strategijos gali būti taikomos bet kuriuo metu. Dažnai geriausias būdas sukurti finansinę strategiją yra tapti labiau finansiškai raštingiems.
Finansinių tikslų nustatymas ir trumpalaikių, vidutinės trukmės bei ilgalaikių asmeninių finansų strategijų supratimas bei sudarymas gali padėti užtikrinti saugumą visam gyvenimui. Norint tapti finansiškai nepriklausomomis ir sukaupti pakankamai asmeninio turto, labai svarbu sudaryti savo asmeninį biudžetą, taupyti, pradėti investuoti ir planuoti pensiją.
Įvertinkite savo išlaidavimo įpročius ir sudarykite biudžetą
Asmeninis biudžetas padeda leisti pinigus pagal tikrąsias finansines galimybes ir taupyti konkretiems nustatytiems finansiniams tikslams. Nepaisant plačiai paplitusių stereotipų, iš tikrųjų nustatyta, kad vyrų vidutinės išlaidos per metus yra apytiksliai 7 proc. didesnės nei moterų. Tačiau nors moterys dažnai moka geriau valdyti savo pinigus (nei pačios sau teigia), vis dėlto joms verta įvertinti, kur yra išleidžiami jų pinigai.
Pagrindiniai asmeninio biudžeto sudarymo principai gali padėti moterims dar labiau susiorientuoti asmeniniuose finansuose. Pradėti galima nuo labai paprastų, tačiau veiksmingų žingsnių. Užrašykite, kiek pinigų uždirbate kiekvieną mėnesį, tada suskirstykite patiriamas išlaidas į atskiras kategorijas ir atskirkite lengvabūdiškus pirkinius nuo būtinųjų išlaidų.
Nepraleiskite galimybės investuoti
Investicijos ne tik suteikia patikimą papildomų pajamų šaltinį, bet ir padeda kovoti su infliacija bei yra veiksminga finansinė priemonė, užtikrinanti, kad jūsų asmeninės santaupos ir toliau augs. Daugelis moterų yra susipažinusios su investicijų sąvoka, tačiau nežino viso galimų dividendų dydžio arba abejoja savo gebėjimais sėkmingai investuoti.
Iš tikrųjų statistika rodo, kad moterys investuoja taip pat efektyviai kaip ir vyrai, o jų investiciniai portfeliai paprastai būna dar sėkmingesni. Taigi, investavimas suteikia moterims lygias galimybes sukaupti tokį patį turtą kaip ir vyrams.
Tinkamos investavimo strategijos paieška priklausys nuo jūsų rizikos toleravimo lygio ir trumpalaikių bei ilgalaikių investavimo tikslų. Nustatymas, ar norite būti aktyvi, ar pasyvi investuotoja, yra gera pradžia. Aktyvūs investuotojai dažniau dalyvauja pirkime ir pardavime, o pasyvus investavimas paprastai labiau susijęs su „pirkimu ir laukimu“. Apskritai trumpalaikės investicijos skirtos rezultatams pasiekti per trejus metus, o ilgalaikės investicijos apima nekilnojamąjį turtą, akcijas, obligacijas ir kitą turtą, kuris gali teikti finansinę naudą daugelį metų.
Investiciniai portfeliai taip pat gali būti mažos arba didelės rizikos. Didelės rizikos investicinis portfelis apima agresyvią strategiją, kuri gali lemti kelis pakilimus ir nuosmukius, tačiau taip pat gali atnešti ir didelę investicinę grąžą. Tuo tarpu mažos rizikos investiciniai portfeliai nėra tokie nepastovūs, tačiau gali duoti ne tokius gerus rezultatus.
Atsakingai žvelkite į paskolas ir padenkite visas turimas skolas
Viename ar kitame gyvenimo etape daugelis žmonių susiduria su būtinybe kreiptis dėl būsto paskolos, vartojamosios paskolos, greitojo kredito, paskolos būsto remontui ar kt. Tačiau labai svarbu į savo prisiimamus finansinius įsipareigojimus žvelgti atsakingai, kadangi tai turi tiesioginės įtakos tiek jūsų asmeninei finansinei situacijai, tiek ir kredito reitingui.
Nekontroliuojamos skolos ne tik blogina asmeninę finansinę padėtį, tačiau taip pat nulemia didelį stresą, kuris kelia grėsmę moterų sveikatai ir trukdo joms pasiekti finansinę nepriklausomybę. Todėl individualios skolų grąžinimo strategijos taikymas yra labai svarbus siekiant sumažinti turimų finansinių įsipareigojimų naštą.
Pirmiausia moterys turėtų apsvarstyti galimybę įtraukti spartesnį paskolos grąžinimą į savo mėnesinį biudžetą. Kaip tai padaryti? Paskolų grąžinimo „sniego lavinos“ ir „sniego gniūžtės“ metodai yra vieni iš galimų pasirinkimų, padedantys lengviau atsikratyti finansinių įsipareigojimų keliamos naštos. Pasitelkus „sniego lavinos“ metodą pirmiausia reikia grąžinti paskolas ir kreditus su didžiausiomis palūkanomis, o pagal „sniego gniūžtės“ metodą pirmiausia siūloma susitelkti į mažiausias paskolas. Tačiau nepriklausomai nuo pasirinktos strategijos, labai svarbu visada atlikti didesnę nei minimalią mėnesinę paskolos grąžinimo įmoką.
Daugiau naudingos informacijos apie paskolas ir kreditus galima rasti: Saldo
Pradėkite taupyti, kaupti „skubios pagalbos“ fondą ir gerinti kredito reitingą
Sudarant mėnesio biudžetą svarbu atidėti tam tikrą pinigų sumą santaupoms. Dauguma finansų ekspertų siūlo kaupti nenumatytiems atvejams skirtą fondą, kuriame būtų pakankamai pinigų 3-6 mėnesių išlaidoms padengti. Tokios santaupos gali padėti blogiausiu metu, pavyzdžiui, netekus darbo, susidūrus su sveikatos problemomis ar susidarius bet kokiai kitai nenumatytai sudėtingai situacijai.
Tuo tarpu asmeninio kredito reitingo gerinimas galėtų pasitarnauti, jei ateityje jums prireiktų kreiptis dėl paskolos. Turint aukštą kredito reitingą ne tik padidintumėte tikimybę gauti norimo dydžio paskolą, tačiau taip pat galėtumėte tikėtis ir palankesnių paskolos sąlygų.
Planuokite išėjimą į pensiją
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, moterys vidutiniškai gyvena 6-8 metais ilgiau nei vyrai. Tačiau kadangi moterys dažnai turi mažiau santaupų nei vyrai, jos paprastai pergyvena dėl savo asmeninių finansų. Todėl taupant savo pensijai iš anksto, galima sulaukti daug malonesnio, komfortiškesnio ir laimingesnio pensinio amžiaus.
Žodis pabaigai
Pinigai vaidina labai svarbų vaidmenį visame žmogaus gyvenime – pradedant asmeniniu gyvenimu ir baigiant darbu bei socialiniu gyvenimu. Skirti daugiau dėmesio savo asmeniniams finansams reiškia skirti ir daugiau dėmesio savo gyvenimui bei jo gerovei. Todėl jūsų mėnesinis asmeninio biudžeto tvarkymas ir koordinavimas nėra tik dar viena užduotis – tai labai svarbi sėkmingo ir stabilaus gyvenimo sudedamoji dalis.
Laimei, norint pasiekti finansinę nepriklausomybę jums tikrai nebūtina tapti finansų ekspertėmis. Tereikia aiškiai suvokti savo dabartinius finansus ir pagal tai parengti konkretų būsimų veiksmų planą. O jei finansiniai klausimai tampa šiek tiek sudėtingesni, nesvarbu, ar jie susiję su verslu, taupymu, ar su investicijomis, visuomet galite pasitarti su patyrusiais finansų srities specialistais.