Kalėdiniai patiekalai ir jų tradicijos skiriasi visame pasaulyje – vieni valgo KFC vištienos gabaliukus, kiti – pudingą, o treti, štai, renkasi jūros gėrybes. Šįkart pabandysime supažindinti ir pateikti jums kalėdinių patiekalų receptus iš 5 pasaulio vietų.
Jungtinė Karalystė
Angliškos vakarienės žvaigždė, be abejo, – kalakutas, kaip, beje, ir JAV. Jam tradiciškai akomponuoja tradicinis britiškas kalėdinis patiekalas – duonos padažas (angl. bread sauce). Tai – tirštas padažas su vienos dienos senumo duonos trupiniais. Na, ir žinoma kalėdinis pudingas. Tai – tirštas, drėgnas pyragas, panašus į želė, su vaisiais, prieskoniais, riešutais ir brendžiu. Paprastai jis gaminamas keletas savaičių prieš Kalėdas. Dieną, kada gaminamas šis kalėdinis patiekalas, anglai vadina Stir-up Sunday, kai visa šeima gamina tešlą ir kiekvienas sugalvoja po norą.
Tada, priklausomai nuo recepto, pudingas paliekamas savaičių savaites bręsti. Kalėdų dieną jis dar kartą pašildomas. Patiekiant šis kalėdinis patiekalas apšlakstomas brendžiu.
Japonija
KFC – kad ir kaip keistai tai skambėtų, bet vištienos gabaliukų kibirėliai Kalėdoms specialiai pradedami rezervuoti net prieš du mėnesius! Paprastai pietūs šeimai, kuriuose yra vištiena, salotos ir šokoladinis pyragas, kainuoja apie 40 JAV dolerių.
Turbūt kyla klausimas, gal japonai nemoka gaminti ar neturi receptų knygų? Ši kiek keistoka tradicija prasidėjo aštuntajame dešimtmetyje po sėkmingos reklaminės kampanijos. Na, o dabar tai – dažnai sutinkamas kalėdinio stalo patiekalas. Japonai išsirikiuoja prie KFC restoranų prieš pat šventinę dieną, o KFC simbolis Colonel Sanders apsirengia Kalėdų senelio kostiumą bei linki visiems linksmų Kentucky Fried Christmas.
Karibai
Kiaušinių-vyno kokteilių ant stalo čia nesutiksime. Tipinis kalėdinis patiekalas – rūgštynių punšas – sezoninis salų gėrimas, įgaunantis savo ryškų raudonį nuo kinrožių žiedų. Gėlės ir kiti ingredientai, kaip dobilai ir cinamonas yra brinkinami per naktį, ir susidaro kvapnus skystis, kurį galima maišyti su romu. Šis egzotiškas kalėdinio patiekalo receptas, beje, gali džiuginti ir lietuvius, nes visų ingredientų turime savo šalyje. Ir ne tik per Kalėdas.
Italija
Kaip lietuviai turi dvyliką patiekalų ant Kūčių vakarienės stalo, taip italai turi septynis skirtingai paruoštos žuvies ir jūros gėrybių patiekalus. Ši vakarienė Italijoje vadinama Festa dei sette pesci (Septynių žuvų puota). Tradicinių kalėdinių patiekalų italai neturi, tačiau dažnai sutinkamos keptos stintos, kalmarai, naminiai makaronai su jūros gėrybėmis, orkaitėje keptas ungurys ir kt.
Kodėl septyni patiekalai? Tai nėra iki galo aišku, bet siejama su tuo, kaip skaičius 7 naudojamas Biblijoje ir Romos katalikų bažnyčios kaip šventas skaičius. Kai kurios šeimos ruošia daugiau kalėdinių patiekalų, tačiau jų skaičius taip pat dažniausiai susiejamas su religinėmis tradicijomis.
Prancūzija
Smaližiams greičiausiai patiks pasiskolinti kalėdinių patiekalų tradiciją iš
Desertų receptai įvairūs, ir ne visų jų paruošimas reikalauja daug pastangų. Neretai sutinkami sveikuoliški užkandžiai, kaip švieži vaisiai, migdolai ir razinos, tradicinis prancūziškas saldumynas – juodoji ir baltoji nuga, datulės su marcipanų įdaru ir kt.
Pristatėme penkias skirtingas pasaulio šalis ir kokie kalėdiniai patiekalai vyrauja ten. Kaip matote, receptai gali būti įvairiausi, nuo pačių paprasčiausių ir net maisto išsinešti, iki sudėtingiausių ir reikalaujančių savaičių, kol patiekalas bus paruoštas.
O kokius patiekalus jūs tradiciškai ruošiate Kalėdiniam ar Kūčių stalui? Kviečiame patiekalų idėjomis pasidalinti komentarų skiltyje!