Mitybos specialistai: kaip išsirinkti profesionalus ir ką svarbu žinoti?

dieta
Neretai virškinimo sutrikimų, antsvorio ir kitų su mityba susijusių problemų turintys žmonės informacijos ieško internete. Tikriausiai atkreipėte dėmesį, kad patarimais dalijasi ir tinkamos kvalifikacijos neturintys asmenys, o mitybos planų pardavėjų galime suskaičiuoti šimtus. Tačiau svarbu žinoti, kad, vadovaudamiesi nekvalifikuotų asmenų patarimais, galite stipriai nukentėti. Tad dalijamės patarimais, kaip išsirinkti geriausius specialistus ir kokio pobūdžio konsultacijas jie gali teikti.
Supažindiname su pagrindinėmis sąvokomis, kurias daugelis maišo:

  1. Gydytojas dietologas yra baigęs numatytos trukmės medicinos srities studijas aukštojoje mokykloje. Gydytojas dietologas konsultuoja, gydo įvairias ligas, pavyzdžiui, nutukimą, ir kt. Dietologo konsultacija Vilniuje įprastai teikiama daugiausia privačiose klinikose.
  2. Dietistas – specialistas, baigęs 3 m. trunkančias studijas aukštosiose neuniversitetinėse mokyklose. Šis specialistas sudaro valgiaraščius, taip pat yra atsakingas už maisto kokybę, tikrina įstaigų, kuriose gaminamas maistas, higieną ir kt.
  3. Mitybos specialistas įprastai yra entuziastas, išklausęs nuo kelių iki kelių dešimčių sveikos mitybos kursų, dalyvavęs mokymuose. Mitybos specialistas gali tik patarti, kaip maitintis sveikiau, tačiau šiomis rekomendacijomis nereikėtų vadovautis aklai.

Kodėl, norint atsikratyti nereikalingų kilogramų, reikėtų konsultuotis su gydytoju dietologu?
Gydytojai dietologai pacientus informuoja, edukuoja ir palaiko. Įprastai kiekviena dietologo konsultacija prasideda aiškinantis pacientų žinias, t. y. kiek ir kokio maisto reikėtų įtraukti į kasdienį racioną, kuo maitintis vakare, kokį poveikį organizmui daro greitasis maistas, saldumynai ir pan.
Gydytojas dietologas stebi, kaip pacientui sekasi laikytis mitybos plano, stengiasi, kad pokyčiai nebūtų drastiški ir pacientui nesukeltų dar didesnio streso, motyvuoja siekti tikslų.
Sveikos mitybos įpročiai susiformuoja palaipsniui. Dietologas puikiai supranta, kad nemažai pacientų valgydami viską iš eilės tarsi malšina patiriamą stresą, todėl pacientams gali būti pasiūloma įvairių metodikų, kaip kovoti su stresu kitais būdais, o ne lengviausi – atsidarant šaldytuvą. Būtent todėl gydytojai turi turėti ir psichologijos srities žinių.
Gydytojas dietologas, atsižvelgęs į daugelį aplinkybių, profesionaliai sudarys individualų mitybos planą. Internete galima įsigyti jau paruoštus mitybos planus, tačiau jie skirti visiems, bet tuo pačiu – ir niekam. Dar blogiau – laikytis dietų, visiškai nieko bendra neturinčių su sveika mityba.
Gydytojas dietologas konsultacijos metu pateiks informacijos, kaip maitintis taisyklingai, kaip subalansuoti mitybą, o, svarbiausia, tinkamiausią maitinimosi planą parinks atsižvelgęs į kiekvieno paciento KMI, sveikatos būklę, gyvenimo būdą, ritmą (pavyzdžiui, vieni mitybos principai pritaikomi dirbančiam ir studijuojančiam jaunuoliui, kiti – daug laisvo laiko turinčiam senjorui). Įprastai taisyklinga mityba, derinant ją su treniruotėmis, duoda ilgalaikių rezultatų, kitaip nei dietos, kai svoris po kurio laiku sugrįžta lyg bumerangu.
Gydytojas dietologas, prieš skirdamas gydymą, įvertina kiekvieno paciento sveikatą – nusiskundimus, negalavimus. Dažniausiai antsvorį ir nutukimą lydi tipiniai negalavimai: tinstančios kojos, padidėjęs cholesterolio lygis kraujyje, tuo pačiu – ir širdies-kraujagyslių ligos, žarnyno sutrikimai (dažnai užkietėjantys viduriai ir pan.). Gydytojas dietologas skiria tyrimų, jei reikia, siunčia pas kitus specialistus, kaip jau minėta, stebi pokyčius, skiria pakartotinius vizitus ir kt. Šis specialistas teikia visokeriopą ir, svarbiausia, kvalifikuotą pagalbą, skiria profesionalų gydymą.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *